نقد و بررسی تخصصی Batman 2022

دسته بندی : نقد و بررسی
The Batman

شخصیت بتمن از آن دسته شخصیت‌‌های فراموش نشدنی و ابر قهرمانی است که طرفداران بی‌شماری دارد. فیلم بتمن نیز از آن دسته فیلم‌های ماندگار دنیای فیلم است که حول محور بتمن و شخصیت‌های ابر قهرمانی می‌چرخد. فیلم The Batman با بازی رابرت پتینسون و زوئی کراویتز و به کارگردانی مت ریوز بعد از مدت‌ها انتظار در مارس سال 2022 اکران شد.

The Batman

The Batman

درباره‌ی ساختار کلی فیلم باید گفت که فیلم جنبه کارآگاهی دارد که در طی آن اتفاق‌های هیجان انگیزی برای کاراکترهای فیلم می‌افتد. ژانری بسیار نزدیک به فینچر دارد. در واقع داستان به این شکل پیش می‌رود که تحقیقات جنایی که اجزای داستان را به هم پیوند می‌زند به تصویر می‌‌کشد.

فیلم بتمن سعی می‌کند یک فیلم هیجان‌انگیز باشد، با ارجاع مستقیمِ بسیاری به بخشی از سینمای دیوید فینچر، عناصری از فیلم نوآر، کلاسیک و مدرن را در ساختار سینماتیک خودش فضاسازی می‌کند. کاراکتر‌های فیلم در واقع شخصیت‌های کمیک دی سی هستند که توسط باب کین و بیل فینگر خلق شده است. یکی از نقاط قوت این فیلم بازیگران آن است.

کلید‌ی‌ترین نکته در فیلم بتمن این است که این فیلم یک فیلم کارآگاهی -ابرقهرمانی شده. ما با یک تریلر نسبتا فینچری روبرو هستیم. شاخص‌ترین نشانه ظاهری که نشان می‌دهد ریوز تعمدا می‌خواسته روی تقلیدش از فینچر تاکید کند، همان پیام‌های رمزی است که ریدلر از خود در صحنه‌های جرم به جا می‌گذاشت و ما را یاد زودیاک فینچر می‌انداخت. فیلم حتی گاهی ما را یاد عناصری از فیلم Seven هم می‌اندازد.

پس از خروج بن افلک از پروژه، رابرت پتینسون جای او را گرفت و هزار شگفتی را با این نقش برآورده کرد. بروس وین و بتمن، هر دو تاریک، غمگین و آسیب‌دیده از گذشته‌ای هستند که آن‌ها را مجبور به زندگی در سایه‌ها می‌کند. این بتمن یک متحد دارد: ترسی که ایجاد می‌کند.

در فیلم یک قاتل زنجیره‌ای به نام ریدلر با بازی پل دانو داریم که چهره‌های فاسد شهر را هدف قرار داده است. ستوان گوردون (جفری رایت) و زن گربه‌ای به نام سلینا کایل (زوئی کراویتز) شخصیت‌های اصلی دیگر فیلم هستند و بروس در این میان باید سرنخ‌ها را کشف کند و یک حمله تروریستی را متوقف کند، در حالی که همزمان با میراث خانواده‌اش دست و پنجه نرم می‌کند.

The Batman

The Batman

در طول ساختار روایی این فیلم طولانی، سقوط نهادهای عمومی و اجتماعی به شکل جدی مطرح می‌شود. با روشی مشابه با جوکر تاد فیلیپس یا حتی انگل‌های بونگ جون هو، کارگردان فیلم بتمن سعی می‌کند به کسالتی که بخش بزرگی از مردم در حال حاضر در دنیا تجربه می‌کنند نیش‌خند بزند.

در کمیک های بتمن، مخاطبین خوانده‌اند که در شخصیت دوپاره‌اش، نقش بروس وین بیشتر از اینکه یک دارایی باشد آزار دهنده است. در نسخه جدید فیلم بتمن دقیقاً همین اتفاق می‌افتد. رابرت پتینسون، خسته از دنیا به نظر می‌رسد و بروس وین منزوی و شیفته انتقام ظاهر می‌شود.

در جنبه بصری فیلم بخشی از بتمن با آن خشونت خام و خشم در مبارزاتش برخی از بهترین لحظات را برای مخاطبا به تصویر کشیده و ماندگار و می‌سازد. بخش کارآگاهی بتمن نسبت به نسخه‌های قبلی فیلم تا حدودی توسعه یافته است. از طرفی بازی جیم گوردون، جفری رایت، به عنوان محقق اعمال ناشایست و شخصیت منفی داستان تاثیر بسیار متناسبی را در فضاسازی کل فیلم دارد.

بازیگران این نسخه از فیلم بتمن را افرادی چون: رابرت پتینسون در نقش بروس وین بتمن، زوئی کراویتز در نقش سِلینا کایل کت‌ومن، پل دینو در نقش ادوارد نیگما ریدلر، جفری رایت در نقش جیمز گوردون، جان تورتورو در نقش کارماین فالکون، پیتر سارسگارد در نقش گیل کولسن، اندی سرکیس در نقش آلفرد پنی‌ورث، کالین فارل در نقش ازوالد کابلپات پنگوئن تشکیل داده‌اند.

تهیه کنندگی این فیلم دیلن کلارک و مت ریوز تشکیل داده‌اند. همچنین نویسندگی این اثر بر عهده مت ریوز و پیتر کریگ است.

این نسخه جدید از بتمن به کارگردانی مت ریوز فیلمی جذاب و تماشایی است که می‌تواند شما را به هیجان بیاورد پیشنهاد می‌کنیم این فیلم جذاب را به تماشا بنشینید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید